Ebben a fejezetben a következőket fogjuk áttekinteni:
- Hogyan kell az iskolai munkanaplóva dokumentálni az osztályvizsgálat adatait
- Hogyan kell egy-egy tanulónál rögzíteni az iskolai vizsgálat eredményeit
Videónk a témáról
Osztályvizsgálat felvétele
Első teendőnk tehát egy osztályvizsgálat létrehozása lesz. Ezzel fogjuk dokumentálni, hogy:
- Melyik iskola, melyik osztályában,
- Hány főt,
- Mikor,
- Mennyi ideig
vizsgáltunk. Az iskolai munkanaplóban kattintsunk a jobb alsó sarokban található Új gombra (1.), majd válasszuk ki a vizsgálat típusát (2.), és az iskolát, osztályt, amelyet szeretnénk vizsgálni. (3.) Szükség esetén állítsuk át a dátumot is. Ki kell még töltenünk, hogy mennyi időt fordítottunk erre a tevékenységre (4.) (az időt később is lehetséges módosítani).
Ha ezzel megvagyunk, akkor alul az osztálynévsort kell látnunk. Az eredmények mentéséhez kattintsunk alul a Mentés gombra (5.). Innentől a gyerekeknél tetszőleges sorrendben, az Új gombra kattintva tudjuk az iskolai vizsgálat eredményeit dokumentálni.
Iskolai vizsgálat eredményeinek felvétele
Kattintsunk tehát az Új gombra! A megjelenő ablakban először a vizsgálat alapadatait adhatjuk meg. Itt a következő lehetőségekkel érdemes megismerkednünk:
- Védőnői és/vagy orvosi vizsgálat dátuma: legalább az egyiket kötelező kitölteni! (1.)
- Védőnői negatív státusz gomb: kitölti a védőnő által vizsgált szervek szöveges értékeléseit az egészséges állapotnak megfelelően. (2.)
- Orvosi negatív státusz gomb: kitölti az orvos által vizsgálat szervek szöveges értékeléseit az egészséges állapotnak megfelelően. (2.)
- Védőnői és orvosi negatív státusz gomb: kitölti az összes szöveges értékelést az egészséges állapotnak megfelelően. (2.)
- Előző vizsgálat átvétele legördülő menü: az iskolás előző vizsgálatának (ha van) szöveges értékeléseinek átvétele.
Mért adatok
A mért adatok fülön (3.) lehet megadni a mért adatokat, mint a súly, magasság, vérnyomás, pulzus. A program ezek alapján automatikusan BMI és percentil számítást végez.
Szöveges értékelések
Minden szervi státuszhoz lehetőségünk van szöveges értékelést megadni. Ezek a Szöveges értékelés lapon (4.) találhatóak (a hagyományos iskolai törzslap sorrendjének megfelelően). Amennyiben a negatív státuszra kattintunk az elején, itt kitöltött sablonszövegeket kell látnunk. Mivel minden mező szótáras, ezért lehetőség van a pozitív státuszok (gyakori eltérések) szótárban való rögzítésére is, így nem kell őket minden alkalommal begépelnünk. Ha megnyitjuk egy szervi státusznál a szótárat, a következőket adhatjuk meg:
- Szerv státusz: az a szöveg, ami a törzslapon jelenne meg. (1.)
- Értékelés a lelethez: ha szeretnénk, megadhatunk szöveges értékelést, ami megjelenik a nyomtatott leleten. Ennek célja, hogy a szülőket tájékoztassuk érthető nyelven a talált eltérésről, illetve leírhatjuk, hogy mi a teendő. (2.)
- BNO a jelentéshez: ha megadjuk a pozitív státusz BNO kódját, akkor az éves jelentés C táblája is kitöltésre kerül. (3.)
Jelentéssel kapcsolatos beállítások
Négy lehetőséget tudunk befolyásolni minden egyes szervi státusznál, ami a jelentést módosíthatja. Ezek:
- Új észlelés pipa (1.): ha ki van pipálva, az éves jelentés „E” táblán megjelenik, mint kiszűrt
- Vizsgálatra küldés dátuma (2.): ha ki van töltve, az éves jelentés „E” táblán megjelenik, mint iskolai/háziorvoshoz küldött
- Eredmény legördülő (3.): ha „pozitív”, az éves jelentés „E” táblán megjelenik, mint iskola/háziorvoshoz küldött gyermekeknél az orvos igazolta a felmerült gyanút
- Pozitív státusz pipa (4.): ha ki van pipálva, akkor a szervi státusz szövegétől függetlenül pozitív státuszként értékeli a rendszer a beírtakat, ha nincs kipipálva, akkor a szervi státusz szövegétől függetlenül negatív státuszként értékeli a rendszer.
Szakmai alkalmassági vizsgálat
A Szakmai alkalmassági fülön lehet dokumentálni a szakmai alkalmassági vizsgálat eredményeit, amennyiben az intézmény típusa szerint lehetséges ilyet végezni (általános iskolákban, gimnáziumokban ez a felület nem látszik).
Lelet nyomtatása
A vizsgálaton rögzített adatok mentéséhez nyomjuk meg a Mentés gombot. A nyomtatványokat a fenti szalagsávon találhatjuk:
- Szakmai alkalmassági: amennyiben történt szakmai alkalmassági vizsgálat is, ennek eredményéről lehet A5-ös igazolást nyomtatni
- Lelet nyomtatása: A4-es méretű, minden részletre kiterjedő leletet tudunk nyomtatni a vizsgálat eredményéről
- A5: A5-ös méretű, kompaktabb, egyszerűsített iskolai leletet tudunk nyomtatni a vizsgálat eredményéről
Vizsgálat beillesztése az osztályvizsgálat eredményei közé
A Bezárás gombra kattintva a frissen dokumentált iskolai vizsgálatot a program beilleszti az osztályvizsgálat eredményei közé. A gyermek neve mellett meg fog jelenni a védőnői és az orvosi vizsgálat dátuma (amennyiben mind a kettő megtörtént). Ezután folytathatjuk a munkát a következő gyermek vizsgálati eredményeinek rögzítésével.