Szokatlan blogbejegyzés következik: az Amende egyesület számára felajánlottuk, hogy szívesen támogatjuk őket azzal, hogy készítünk számukra egy honlapot. Hogy miért? Következzen itt a történetük!
Az amende.hu oldalán bemutatott kezdeményezés a néhai Bogdán László, Cserdi egykori polgármesterének munkásságát és örökségét ismerteti. László célja a cigány közösség integrációja és fejlesztése volt, amely során a faluban számos szociális és gazdasági javulást ért el. Az alapítvány tevékenysége továbbviszi ezt az örökséget, különösen a gyerekek oktatásának és a helyi közösségek megerősítésének terén.
Mi inspirálta Bogdán Lászlót, hogy Cserdi polgármestereke legyen?
Bogdán László számára világos volt, hogy a cigányok és nem cigányok közötti ellentétek feloldásához először a cigányoknak kell megváltozniuk, át kell venniük a többség társadalom normáit: tanulniuk és dolgozniuk kell, továbbá felhagyni a bűnözéssel. Tudta, hogy erre az útra csak a falu vezetőjeként tudja rávezetni az embereket, akkor áll rendelkezésére több olyan lehetőség, amelyek a változásokhoz szükségesek.
Hogyan változott meg a falu az ő vezetése alatt?
Polgármestersége első ciklusában már töredékére csökkent a bűnözés, majd meg is szűnt. A felnőtteket rászorította a munkára, a gyerekeket pedig a tanulásra, sőt udvariasságra, higiéniára, szorgalomra nevelte őket délutáni foglalkozásokon. Sokat követelt, de ő dolgozott legtöbbet. A közmunkások többségének munkát keresett, a falu infrastruktúráját fejlesztette, rendet tartott, célokat tűzött ki. Például, akinek nem talált munkaadót, annak zöldségtermesztéssel kapcsolatos feladatokat adott, és elkezdte egy logisztikai központ építését.
A gyerekek tanulását anyagilag is támogatta a Polgármesteri Hivatal, mert Cserdiben nincs iskola, a buszbérlet pedig drága volt. Az Alapítvány egy beszélgetés után azért jött létre, hogy ne maradjon ki az iskolából egy gyerek se a buszbérlet ára miatt, ha a Polgármesteri Hivatal esetleg nem tud segíteni.
Az alapítvány ennek a munkának a folytatását végzi, legalábbis az oktatási részét. Mivel is foglalkoztok pontosan, és mióta?
Az Alapítvány először még Laci életében, 2019-ben támogatott tanulókat. Azóta is a „Bogdán László ösztöndíj” célozza, hogy a fiatalok tanuljanak, ne menjenek 14-16 évesen segédmunkásnak azért, hogy minél előbb keressenek egy kis pénzt. Az ösztöndíj átadásakor minden alkalommal emlékeztetjük őket Laci célkitűzéseire, példamutatására, és folyamatos támogatására. Igyekszünk életben tartani az emlékét.
Eddig mik a főbb eredményeitek, amikre büszkék vagytok?
Legfőbb eredményünket egy ösztöndíj átadásán foglalta szavakba az egyik gyerek:
“Mi már rá fogjuk szorítani a gyerekeinket arra, hogy tanuljanak.”
Ez az eredmény nagyszerű, de árnyoldala is van: a végzett diákok jelentős hányada elhagyja Cserdit, mert egy szakács, vagy egy varrónő nem talál munkát szülőfalujában. Pláne nem talált munkát Cserdi első diplomása.
Mik a hosszú távú célkitűzéseitek, hová szeretnétek 10 év múlva elérni?
Távlati terveink közt helyi munkalehetőség kialakítása lenne a legfontosabb.
Ehhez minden ötletet, segítséget megköszönünk. Ehhez nagy segítség a honlap elkészítése, amit ezúton is köszönünk. Másik nagy segítség, hogy szerver üzemeltetőt (Tárhely.eu) is hozott a Vitarex Stúdió Kft.
Kiváló munkát és kiváló partnert köszönünk, mindezt abszolút díjmentesen, ami azért fontos, mert az Amende Alapítvány nem költ a működésére, minden befolyó pénz a célt szolgálja.
Mi köszönjük a lehetőséget és az interjút!